Veľmi dôležitou zložkou procesu výroby okna je povrchová úprava. Okrem úžitkových vlastností je tým prvkom, ktorý umožňuje dať vyniknúť kresbe a prírodnému „teplu“ dreva. Na povrchovú úpravu okien sú používané náterové hmoty od firmy ADLER. Táto spoločnosť patrí medzi jednu z najrenomovanejších v oblasti povrchových úprav dreva v Európe a je bezkonkurenčne „číslom 1“ v proekologicky mysliacej krajine, akou je Rakúsko. Nami používané náterové látky spĺňajú požiadavky kladené na ochranu dreva, ktoré sú dokladované certifikátmi na základe skúšok podľa európskych noriem, ako aj certifikáty potvrdzujúce toxikologickú neškodnosť.

obrazok Povrchová úprava sa vykonáva vo viacerých technologických postupoch a pozostáva z troch častí:
1. Ošetrenie dreva vodou riediteľnou impregnačnou látkou na báze alkyd/akrylátových disperzií, ktorá je aj pigmentovaná. Technologicky sa vykonáva máčaním 15 s v impregnačných nádobách, aby sa drevo chránilo aj v tak nedostupných miestach ako sú drážky, polodrážky, spoje a podobne.
2. Stredná vrstva - nazývaná intermedio, ktorá zakonzervuje drevo, a pritom chráni aj základnú impregnáciu pred fyzickými poškodeniami. Taktiež vykonávame máčaním.
3. Vrchná vrstva - Aquawood hrubovrstvá lazúra - konečná povrchová úprava striekaním špeciálnym vysokotlakým zariadením. Vodou riediteľná lazúra je na báze dreva akrylat/PUR disperzií s veľmi dobrou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, vyššou transparentnosťou a dlhodobou elastickosťou. Šetrná k životnému prostrediu, priedušná, bez biocídov. Je zárukou vysokej tvarovej stálosti s dobrou odolnosťou voči vode a UV žiareniu.


obrazok 1. surové drevo
2. namáčací základ
3. intermedio - chráni drevo dookola proti vlhkosti
4. hrubovrstvová lazúra

Povrchová úprava okien produktmi firmy sa dá rozdeliť na dve hlavné skupiny:
1. úprava krycími lakmi (farby, ktoré zakrývajú textúru dreva)
2. úprava lazúrami (nezakrývajú, nechávajú vyniknúť kresbe dreva a prírodnému „teplu“ dreva)
Lakovanie krycími lakmi má neobmedzené možnosti výberu farebného odtieňa podľa RAL - vzorkovnice.

Lazúrovacie laky sú produktom už tretej generácie, čím sa odlišujú od konkurencie. Tretia generácia je ešte odolnejšia voči poveternostným podmienkam a vytvára vyššiu konečnú kvalitu. Tu je variabilita odtieňov taktiež veľká. My sme vybrali pre Vás najžiadanejšie odtiene:


obrazok